A Szent István Király Múzeum Közösségi Régészeti Programja
A Programunk rövid bemutatkozása
A székesfehérvári Szent István Király Múzeum lehetőséget biztosít az érdeklődők számára, hogy önkétesként a szakemberek munkáját segítve részt vehessenek a Fejér vármegye területén zajló régészeti munkavégzés szinte minden fázisában. Közösségi programunk elsődleges céljai között szerepel a nemzeti kulturális örökségünket képező régészeti örökségünk felderítése, megóvása (többek között az illegális fémkeresős tevékenységtől és rablóásatásoktól), valamint tudományos szempontok szerinti kutatása.
E célok mentén folytatjuk a régészeti topográfiai kutatásainkat önkéntesek bevonásával zajló terepbejárásokkal és fémkereső műszeres leletfelderítéssel, hogy eddig ismeretlen régészeti lelőhelyeket fedezzünk fel, vagy már nyilvántartott lelőhelyekről rendelkezésünkre álló adatokat pontosítsunk, gyarapítsunk. Terveink között szerepel tudományos céllal egy-egy természetföldrajzi egység vagy mikrorégió szisztematikus régészeti szempontú feltérképezése is.
A tervszerű kutatások képezik a közösségi régészeti programjaink másik meghatározó elemét, ennek keretében folyik a már közismertté vált csákberényi avar temetők tervásatása, de újabb projektek is indultak a közelmúltban (pl. a bodajki római villagazdaság és temetőjének tervásatása, a bakonykúti középkori templom hitelesítő ásatása, vagy a Fejér vármegyei földvárak műszeres kutatása).
Fontosnak tartottuk, hogy önkénteseink, kiváltképp a múzeumbarát fémkeresősök, megismerjék a régészeti munka komplexitását, és a megfelelő alapismeretek (terepi protokollok, jellemzőbb tárgytípusok felismerése stb.) elsajátításával felelősségteljesen végezzék hobbitevékenységüket. Ehhez nem elegendő a fémkeresős kutatásokon és a nagyközönségnek szervezett előadásokon való részvétel, hanem a régész-muzeológusok munkáját segítve aktívan részt vehetnek egyrészt ásatásokon, másrészt a régészeti leletanyag elsődleges feldolgozási folyamatában, elsősorban a tárgyak nyilvántartásba vételében.
A múzeum Közösségi Régészeti Programját Kiss Alexandra és dr. Szücsi Frigyes régészek hívták életre 2020-tól, és jelenleg a közösségi régészeti munkacsoport harmadik tagjaként még Berek Veronika régész vesz részt a működtetésében. Kérdéseivel forduljon hozzájuk bizalommal e-mailben a kozossegi.regeszet@szikm.hu címen.
Egy új, aktív múzeumbarát közösséggé váltak a múzeum Közösségi Régészeti Programjába tömörülő önkéntesek, akik a régészeti munka szinte minden fázisában részt vesznek. Szabadidejüket hasonló érdeklődésű emberek között, tanulva, értékmentő és értékalkotó régészeti ügyeket támogatva, minőségi időként tölthetik el. Hozzáértő szakemberektől első kézből ismerkedhetnek meg őseink hagyatékával, mindannyiunk közös régészeti örökségével.
A jelentkezés menete
Amennyiben úgy érzi, hogy szabadidejéből szívesen áldozna a nemzeti örökségünk részét képező Fejér vármegyei régészeti örökség felfedezésének, megóvásának és kutatásának érdekében – mindezt e közös célokért munkálkodó jó társaságban –, akkor jelentkezzen önkéntesnek a Szent István Király Múzeum Közösségi Régészeti Programjába.
A Programhoz való csatlakozás a kitöltött és aláírt jelentkezési lap (ld. oldal alján csatolmányként) megküldésével történik a kozossegi.regeszet@szikm.hu címre. A jelentkező nyilatkozik a Program működését szabályozó protokollban (ld. oldal alján csatolmányként) foglaltak betartásáról és elfogadásáról.
Ezek közül kiemelnénk azt a feltételt, hogy a résztvevő nem rendelkezhet régészeti korú tárgyakból álló gyűjteménnyel, ellenkező esetben a jelentkezését el kell utasítanunk. Fémkereső műszerrel csak olyan önkéntes magánszemély vehet részt a múzeum régészeti feltárásain (a hatályos jogszabály alapján beleértve természetesen a műszeres leletfelderítést is), aki programunk regisztrált résztvevője, vagy aki a Szent István Király Múzeummal együttműködő intézmény (másik múzeum) közösségi régészeti programjának résztvevője.
A jelentkezés elfogadását követően a megadott e-mail címét felvesszük a címlistánkra, illetve befogadjuk a SZIKM Közösségi Régészeti Program nevű zárt Facebook csoportunkba is, és a továbbiakban ezeken keresztül értesítjük a közösségi régészeti eseményeinkről, amelyek közül tetszőlegesen választhatja ki, melyeken kíván részt venni.
A Szent István Király Múzeum Közösségi Régészeti Programjának protokollja